Feedburner Feedsmith Eklentisi

RSS beslemelerinizin abone sayısı çok yüksek olduğunda bu sunucunuza ciddi bir yük bindirebilir. Bu durumda Feedburner’ı kullanmanız tavsiye edilir.
Okumaya devam et “Feedburner Feedsmith Eklentisi”

Social Media Mashup eklentisi

Twitter, Facebook, Google+, Flickr, YouTube… Kullandığınız sosyal ağlarda eklediğiniz içeriği bloğunuza kolayca aktarmak ister misiniz ? Üstelik tek bir eklentiyle. Social Media Mashup, tüm bu işi tek başına hallediyor. Böylece her biri için farklı farklı eklenti kullanmak zorunda kalmıyorsunuz.

http://wordpress.org/extend/plugins/social-media-mashup/

Sosyal ağlardaki profillerinize ikonlarla link vermek yerine, o içeriği bloğunuza getirerek ziyaretçilerinize profillerinize tıklamaları için bir neden de sunmuş oluyorsunuz. Eklenti, tüm içeriği bir widget’a topluyor. Üstelik sadece sosyal ağlardan değil, tüm RSS’lerden de içerik çekebiliyorsunuz.

 

 

Google, WordPress Türkiye’yi anında indeksliyor

Doğrusu şaşkınım. Google, WordPress Türkiye’e eklediğim yazıları bir iki dakika içerisinde indeksliyor. Arama sonuçlarında anında görebiliyorum. Yeni yazılardan nasıl hemen haberdar olduğundan emin değilim. Büyük olasılıkla RSS beslemesini takip ediyor. Fakat bunun için PubSubHubbub desteğine ihtiyaç var. Yani beslemenin Google’a “yeni konu var” şeklinde haber vermesine. WordPress, hali hazırda varsayılan olarak bu desteğe sahip değil. Eklenti yardımıyla yapılabiliyor.

Sebep her ne olursa olsun bu durumdan oldukça hoşnutum. WordPress’i giderek daha çok seviyorum 🙂

AMO eklentileri WordPress bloglarına zarar mı veriyor?

Vebmastırlık sitelerinde bu ara tartışılan sorunlardan biri Google’ın bazı sitelerdeki yeni konuları 7 gün gecikmeli olarak indekslemesi.Bu gecikmenin vurduğu sitelerden bazıları WordPress siteleri.

İndekslemedeki gecikmenin nedeninin AMO(SEO) eklentileri olduğu iddia ediliyor. Bu eklentiler kodlarda karışıklığı neden oluyor ve bazı sayfaları arama motorlarından gizliyor. Aslında bu SEO eklentilerinin arama motoru optimizasyonu yaptığı da söylenemez.

Görünen o ki Google yeni konuları görüyor. Çünkü blog indekslerini düzenli olarak indeksliyor ve bu sayfalarda yeni konu başlıkları görülebiliyor fakat yeni konuları indeksine dahil etmek için, bulma tarihi+7 gün formülünü uyguluyor.

En popüler eklentiler listesindeki All in One SEO Pack eklentisini bazı hostlar yasaklamış durumda, kodunun çok kötü yazıldığı söyleniyor.

SEO eklentilerini kullanmadan önce 2 kez düşünmenizi öneririm.