WP 3.2 çıktı

WordPress’in 3.2 sürümü çıktı. Yeni sürüm bir “hafifleşme ve hızlanma” sürümü. PHP 4 ve MySQL 4 desteği bu sürümle tarihe karıştı. MySQL 5’e ihtiyacınız var güncelleme için.

Kontrol paneli sadeleştirilmiş ve daha kolay erişim hedeflenmiş. Bundan sonraki güncellemelerde tüm dosyalar değil sadece değişiklik olanlar değiştirilecek. Bu sayede daha hızlı olması hedeflenmiş. Yeni Twenty Eleven teması ise HTML 5’in tüm avantajlarından faydalanıyor. Ayrıca imaj değiştirici özelliği de eklenmiş. Bu sayede fotoğraflarınızı sergileyebiliyorsunuz ana sayfanızda.

bbPress 2 geliyor

Daha önce bbPress’in yeni sürümü hakkında bir yazı yazmış ve gelecek 1.2 sürümünden bahsetmiştim. Yeni sürüm 2 olarak adlandırıldı ve adından da anlayacağınız üzere radikal değişikliklerle geliyor. bbPress 2’nin bildiğiniz gibi en önemli özelliği WordPress ile sorunsuz ve kolayca entegre olacak olması. Hali hazırdaki entegrasyon sıkıntıları ortadan kalkmış olacak. Fakat beni yeni sürümde asıl heyecanlandıran bu olmadı. 2. sürüm gerçekten de bir forum yazılımı. SMF, vBulletin gibi yazılımları hiç aratmayacak bir sürüm yolda.

Bugüne kadar WordPress, Joomla! ya da Drupal gibi İYS’leri kullanan kullanıcılar hep güçlü bir forum yazılımının eksikliğini hissetmişlerdi. Her ne kadar forum yazılımlarıyla bu İYS’ler arasında köprü görevi gören eklentiler olsa da pratikte bunlar her zaman sorun yaratmışlardır. BuddyPress ile sosyal ağ yetenekleri konusunda devrim yaratan WordPress şimdi yine çok akıllı bir iş yaparak forum işine de el atmış görünüyor. Ve öyle böyle değil, gerçekten de SMF tadında bir forum eklentisine kavuşmak üzereyiz.

WordPress Türkiye’nin forum kısmını aşırı spam nedeniyle kapattım. Yeni eklentiyle beraber forum kısmını tekrar açıcam.

Bu arada 2.0, Akismet ile de uyumlu çalışıyor. Spam sorunu da sanırım bu şekilde ortadan kalkmış olacak.

bbPress 2 beta 3 kısa süre önce çıktı. Final sürümünün Temmuz sonu WordPress 3.2 ile beraber hazır olması planlanıyor.