WordPress 3.0 Twenty Ten temasında konular arasına nasıl reklam yerleştirebilirim?

WP, 3.0 versiyonu ile yeni bir varsayılan tema kazandı: Twenty Ten. Bu tema oldukça güzel ve fonksiyonel bir tema. Bu nedenle eski varsayılan temanın aksine pek çok WP kullanıcısı tarafından beğenildiğini sanıyorum.
Okumaya devam et “WordPress 3.0 Twenty Ten temasında konular arasına nasıl reklam yerleştirebilirim?”

WordPress 3.0 çıktı

WordPress 3.0, yayınlandı. Bü sürüm Matt tarafından en iyi WP sürümü olarak adlandırıldı. Aynı zamanda en güvenli sürüm.

WordPress Türkiye’yi 3.0’a otomatik güncelleme ile yükselttim. Sorunsuz çalıştı. Eklentilerinizi son versiyonlarına güncelleyip, WP’nizi 3.0’a yükseltmenizi öneririm. Tabi önce veritabanınızı yedeklemeyi unutmayın.

http://wordpress.org/download/

WP 3.x kurulumunda neden admin nikini kullanmamalısınız?

RC3 de çıktığına göre WordPress 3.0 final sürümü yolda. 3.0, kurulum aşamasında kendi nikinizi ve şifrenizi seçmenize olank tanıyor. WordPress 3.0’ı eğer sıfırdan kuracaksanız nik olarak “admin” nikini kullanmayın. Başka bir şey kullanın. Bu sitenizin güvenliğini arttıracak bir unsur. Zira botlar çoğu zaman admin nikinin şifresini kırmaya çalışırlar. Eğer niki değiştirirseniz, işlerini 2 katına çıkarmış olursunuz. Veb sitenizin güvenliği için mutlaka başka bir nik kullanmanızı öneririm.

Tabi hali hazırda WordPress kullanıyorsanız, yeni bir üyelik açıp, yeni üyeye yönetici yetkileri verip, admin nikli üyeyi silebilirsiniz.

WordPress 3.0 RC3 çıktı

WordPress geliştiricileri RC2 sürümünü yayınlamadan (muhtemelen kısıtlı bir çevrece denendi.) RC3 sürümünü yayınladılar.

Bu sürümün en heyecan verici yayını final sürümden önceki muhtemel son RC olması. WordPress 3.0 Mayıs ayında bekleniyordu ama Haziran’a sarktı. Neyse ki Haziran bitmeden 3.0’a kavuşma ihtimalimiz çok yüksek. Hayırlısı diyelim.

http://wordpress.org/development/2010/06/3-0-rc3/

WordPress 3.0’ın “Network” özelliğini açmak

WordPress 3.0 Beta 1 sürümü kısa süre önce çıktı biliyorsunuz. Tabi en merak edilen yeniliklerden biri “network” yani MU özelliğinin nasıl çalıştırılacağı. “Network” özelliği varsayılan olarak aktif değil. Sizin aktifleştirmeniz gerekiyor.

Bu özelliği açmak için wp-config.php dosyanıza

define ('WP_ALLOW_MULTISITE', true  ) ;

satırını eklemelisiniz. Bu satırı ekleyince Tools(Araçlar) menüsüne “Network” satırı ekleniyor.

Daha sonra “Network” adımına tıkladığınızda bu özelliği aktif hale getiriyorsunuz ve sizden şunları yapmanız isteniyor:

1. /wp-content/ dizinine blogs.dir adlı yeni bir klasör eklemelisiniz. Bu klasör wp-content klasörünüzle aynı izinlere sahip olmalı. (muhtemelen 755)

2. wp-config.php dosyanıza şu satırları eklemelisiniz.

define( ‘MULTISITE’, true );
define( ‘VHOST’, ‘no’ );
$base = ‘/’;
define( ‘DOMAIN_CURRENT_SITE’, ‘wordpressturkiye.com’ );
define( ‘PATH_CURRENT_SITE’, ‘/’ );
define( ‘SITE_ID_CURRENT_SITE’, 1 );
define( ‘BLOG_ID_CURRENT_SITE’, 1 );

* wordpressturkiye.com yerine alan adınız gelmeli.

3. .htaccess dosyanıza ise şu satırları eklemelisiniz:

RewriteEngine On
RewriteBase /
RewriteRule ^index\.php$ – [L]

# uploaded files
RewriteRule ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?files/(.+) wp-includes/ms-files.php?file=$2 [L]

# add a trailing slash to /wp-admin
RewriteRule ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?wp-admin$ $1wp-admin/ [R=301,L]

RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -f [OR]
RewriteCond %{REQUEST_FILENAME} -d
RewriteRule ^ – [L]
RewriteRule  ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?(wp-(content|admin|includes).*) $2 [L]
RewriteRule  ^([_0-9a-zA-Z-]+/)?(.*\.php)$ $2 [L]
RewriteRule . index.php [L]

.htaccess dosyanızdaki mevcut WordPress kodlarını sildikten sonra yukardaki satırları eklemelisiniz.

Bu 3 adımı tamamladıktan sonra yönetim panelinizde en üstte “Super Admin” paneli belirecek. Bu panelden istediğiniz gibi üye ya da site ekleyebilirsiniz. Tabi sitenizin üye kayıt işlemi de değişecek ve üyelere yeni bir blog açma imkanı da sunulacak.

Blog adresleri için 2 seçeneğiniz var. Ya alt-alan-adı.alan-adınız.uzantı ya da alan-adınız.uzantı/klasör seçeneğini sunabilirsiniz üyelerinize. İlki için Apache httpd sunucunuzun (ya da sunucu yazılımınız her ne ise) httpd.conf dosyasında bazı değişiklikler yapmanız gerekiyor ki bunlar bu yazının kapsamında değil.

Ana WordPress kurulumunuz, netvörkünüzün ana sitesi haline gelecek. İngilizce açıklamalar için:

http://codex.wordpress.org/User:Andrea/Create_A_Network

3.0’ın Beta halinde olduğunu ve mevcut WordPress sitelerinin bu sürüme asla yükseltilmemesi gerektiğini önemle hatırlatmak isterim.

WordPress 3.0 Beta 1 çıktı

WordPress 3.0’ın alfa sürümünden sonra ilk betası da yayınlandı. Bu “erken” bir beta. Yani henüz 3.0′ a eklenecek özellikler tamamlanmamış. Fakat tamamlanmasını beklemek yerine mevcut özelliklerin test edilmesini istiyorlar. 2. beta da bir süre sonra çıkacak.

Bu sürümle birlikte WordPress ve WordPress MU entegrasyonu tamamlanmış. MU özelliği için ek işlemler gerekiyor. Bu konuda detaylı bir yazıyı yakında yazıcam.

3.0 Beta 1’i buradan indirebilirsiniz:

http://wordpress.org/development/2010/04/wordpress-3-0-beta-1/

WordPress 3.0 üye adında Türkçe karakter kabul ediyor mu?

WordPress 3.0’ın alfa sürümünü deniyorum. 3.0, yönetici üye adını sizin seçmenize izin veriyor. Böylece “admin” üye adını kullanma zorunluluğu kalkıyor. Yalnız bir sorun var. “Yönetici” gibi Türkçe karakter içeren bir ad seçtiğimde kabul etti fakat daha sonra bu adla giriş yapamadım. WordPress “ö” harfini yemiş.

Tabi en başta buna izin vermemesi gerekirdi. Sanırım 3.0 Beta sürümünde buna bir engel konulur.

Bu arada üye olurken kendi şifrenizi oluşturmanıza izin veriyor ki bu da ayrı bir güzellik. Özellikle blogunuza üye olmayı beceremeyen ya da birazcık zor bir üyelik prosesini tamamlayamayacak kadar tembel tipler için.

WordPress 3.0 ve MU

WordPress 3.0, biliyorsunuz Mayıs başı geliyor. 3.0’ın getireceği en büyük yenilik WordPress ve WordPress MU’u birleştirecek olması.

Peki nasıl olacak ? Eğer WordPress 2.x kullanıcıysanız, 3.0’a güncellediğinizde blog ağı ile ilgili yeni bir ekran görmeyeceksiniz. MU 2.x kullanıyorsanız, birkaç etiket değişikliği dışında bir şey değişmeyecek. Eğer sıfırdan 3.0 kurmak isterseniz, tek kullanıcılı olarak kuracak ve daha sonra çok kullanıcılı hale getirebileceksiniz.