Social Media Mashup eklentisi

Twitter, Facebook, Google+, Flickr, YouTube… Kullandığınız sosyal ağlarda eklediğiniz içeriği bloğunuza kolayca aktarmak ister misiniz ? Üstelik tek bir eklentiyle. Social Media Mashup, tüm bu işi tek başına hallediyor. Böylece her biri için farklı farklı eklenti kullanmak zorunda kalmıyorsunuz.

http://wordpress.org/extend/plugins/social-media-mashup/

Sosyal ağlardaki profillerinize ikonlarla link vermek yerine, o içeriği bloğunuza getirerek ziyaretçilerinize profillerinize tıklamaları için bir neden de sunmuş oluyorsunuz. Eklenti, tüm içeriği bir widget’a topluyor. Üstelik sadece sosyal ağlardan değil, tüm RSS’lerden de içerik çekebiliyorsunuz.

 

 

WordPress’in RSS beslemesindeki içeriği nasıl kısaltabilirim?

WordPress varsayılan olarak konularınızın tüm içeriğini RSS beslemenizde sunar. Beslemelerin bir paylaşım yöntemi olduğunu düşünürsek tüm içeriğinizi herkesle paylaşmak istemeyebilirsiniz. Peki ne yapmalısınız?

Çok basit. Yönetici panelinde Settings-Reading kısmında “For each article in a feed, show” ayarında “Summary” seçeneğini seçmelisiniz.

FeedWordPress Eklentisi

WordPress için bir RSS/Atom besleme toplayıcısı aradığımda en düzgün görünen eklenti bu oldu. Drupal’ın FeedAPI modülüne eşdeğer bir eklenti bulmaya çalışıyordum fakat mümkün olmadı. FeedWordPress, FeedAPI’ın özelliklerinin sadece bir kısmına sahip ne yazık ki.

Eklenti, kategorizasyonu destekliyor; çekme sıklığını ayarlayabiliyorsunuz.

Beslemelerden çekilen içeriği WordPress gönderisi olarak kaydedebiliyor. Alternatif olarak sadece ilgili siteye link olarak da kaydedebiliyor. Tabi ikinci seçeneği tercih etmek bana anlamsız geliyor. Kötü tarafı ise şu, hem WordPress içeriği olarak kaydedip hem de ilgili sitedeki orijinal konuya link veremiyorsunuz! Bu pek kabul edilebilir değil ne yazık ki. Resmi sitesinde bu konuda bir yorum yaptım ama henüz yayınlanmadı. Pek sık güncellenmiyor sanırım!

http://wordpress.org/extend/plugins/feedwordpress/

Resmi veb sitesi:

http://feedwordpress.radgeek.com/