Tema Açıkları ve Korsan Temalar Hakkında Uyarı

Türkçe İnternet’te “Türkçe WordPress Temaları” sunan siteler var. Bunlardan çoğu kaynağı, ne idüğü belirsiz temaları indirmenize olanak veriyor. Bu temalar veb siteleriniz için ciddi güvenlik riski içeriyor. 2 temel risk var.

1. Temaların çoğu eski. Yani son güvenlik güncellemelerinden nasibini almamış temalar. Güvenlik açıkları barındırdıkları için veb sitenizin kolayca heklenmesine neden olabiliyorlar. Tema indirirken mutlaka güncel olmasına dikkat edin. Son güncellenme tarihine mutlaka bakın. Ne zaman güncellendiğini bilmediğiniz temalardan uzak durun.

2. Bir de paralı temalar meselesi var. Bazı hekırlar paralı temaları satın alıp, ücretsiz dağıtıyorlar. Tabi temaya ekledikleri bir kodla. Bu kod sayesinde de veb sitelerini kolayca hekliyorlar. Bazı Türkçe tema siteleri de bu temaları ücretsiz olarak dağıtıyorlar. Ücretsiz olduğundan emin olmadığınız hiç bir temayı indirmemenizi öneririm. Tabi ana sitesinden parasını verip almadığınız sürece.

Bu 2 unsurdan başka bir de işin ahlak boyutu var. Ne yazık ki hırsızlıktan rahatsızlık duymayan bir nesil var Türkiye’de. Paralı temaları, parasız olarak indirip, kullanmak hırsızlıktır. Bunlar korsan temalar. Emeğe saygınız varsa ve hırsızlık yapmak istemiyorsanız, korsan temalara yaklaşmayın.

Son olarak, Türkçe temaları WordPress Türkiye gibi güvenilir sitelerden indirmenizi tavsiye ederim.

 

Yazar: Yönetici

WordPress Türkiye yöneticisi

“Tema Açıkları ve Korsan Temalar Hakkında Uyarı” için 2 yorum

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.